Webmaster Tüyolar ince ayrıntılarBakın şimdi 3 sene önce yazmıştım hala geçerli ama Cümle kurmasını bilmiyorum ki :-) siz anlarsınız artık ne demek istediğimi!

Kaliteli Web Sitesi.. nasıl olur ? Bu yazı birkaç düzenlemeler haricinde 2000 li Yıllara aittir. bir zamanlar AWARD Siteterinde buna benzer birçok tavsiye, öneri Yazıları okuyordum ve bende oralardan öğrendiğim bazı Web Tekniklerini yazayım dedim.

Web Sitesi yapmak aslında çok kolay bir iştir önemli olan Göze hoş görünen Sade ve Temiz olması mümkün olduğunca gereksiz Sayfalar, Animasyon ve Popup lardan kaçınılmasıdır. (içerik önemlidir eğer size ait ise bir başkadır.)

Başlarken:

* Doğru dürüst çalışmayan açılmayan her hangi bir uygulama veya script ne kadar güzel olursa olsun işe yaramaz.
* Herşeyin bir başlangıcı vardır kolayı varken işi zora sokmamak (sadece bildiğinizi yapmak biri bitmeden diğerine başlamamak)

İçerik:

İçerik bir Web Sitesinin en önemli unsurlarından biridir. Ziyaretçiler sitenize neden geliyor.
Siteye başlamadan önce Ziyaretçilerinize sunacak ne varsa hepsini yerli yerinde kullanmak. Kaliteli ve kendinize ait olan bir şeyler sunmak en iyisidir.
Bütün içeriği konulara göre hangi konu nereye ait güzel bir þekilde kategorilere ayırıp. Mümkün olduğunca sık sık Sitenizi güncellemek.
Linkleri (köprüler) çok dikkatli kullanmak gerekiyor - Sitenizdeki yabancı Linkler kendinize ait olanlardan fazla olmasın, yoksa bir anlamı kalmaz. Arama Motorları ne Güne duruyor.

Menü:

Sayfa içeriğinden sonra başarılı bir Sitenin en önemli unsuru Menü dür. Sayfaların Linklerini çok dikkatli düzenlemelisinizi, Ziyaretçiler oraya buraya tıklarken nerede ne var ve nerede olduklarını kolayca bulabilmeliler. Ziyaretçi nerede olursa olsun geri gelme ve aradığnı bulma şansı kolay olsun.

Eğer Menü de Java, Javascript var ise, değişik Browserlerde çalışıyormu?

Uzun Sayfalarda aşağıda ve yukarıda birden fazla Menü olması lazım, yandaki Scroll Bar lara gerek duymadan Sayfanın başına gelebilsin. YUKARI çıkması kolay olsun.

Yatay Scroll ler hiç bir zaman kullanmasın. (Sayfa genişliğine dikkat)

Site içi Linkler devamlı aynı Pencere içinde açılsın. Sitenin içindeki Linkler hepsi çalışıyormu, bu çok önemli."target=_self" en iyisidir.

Durmadan Pencere kapatmak kimsenin hoşuna gitmez, Siteye ait olmayan Linkler hiç bir zaman Frame "içinde" olmasın, ("target=_new" veya target=_blank) Bütün Sayfalara geri gelme şansı tanıyın ("Home", "Ana Sayfa") ...

Tasarım: Websiteleri devamlı Yapım aşamasındadır — Tamirat var gibi bilmem bitmemiş Siteler!!! buna ne gerek var eğer o Sayfa bitmemiş ise Link koymayın oraya gelen kişi bir şeyler bulurum diye gelmiş bir de bakıyor ki (Tamirat) hoppalaa...:-)
Ziyaretçilerinizi Saat, Tarih, Hava durumu, Haberler, İsim sorma, Passwort sorusu, Browseriniz şudur Sisteminiz budur İsminiz nedir gibi dalgalarla rahatsız etmeyin buna ne gerek var?
MSIE 5.5 (Buradan indir) Java yı çalıştır, yoksa Appletleri göremezsin." gibi yazılar gereksizdir. Şu Siteyi güzel bi göreyim diye hiç kimse sadece bir Site için yeni Browser veya Plug Ins kurmaya kalkmaz yada Sistem ayarlarını kurcalamaz.
Pop-Up-Pencereler gereksiz ('Alert') çok Can sıkıcı kullanmayın. Bazı durumlarda önemli olabilir fakat iyice düşünülmesi gerekir.
En kötüsü de Tam boy Ekran, Browserlerin (Menüleri, Sembolleri, Scrolleri vs.) gizlemek.
Pop-Up ların durumları:
Ziyaretçi Tam Ekran geziniyor; herhangi bir Link e basıyor ve bir PopUp; Ziyaretçi başka bir yere basıyor - PopUp kayboluyor, ama bilmiyor, arka tarafta Pencere halen açık duruyor. Başka bir Link e basıyor - ne oluyor? Yeniden bir PopUp, daha sonra? al sana bir "Pencere Salatası" bazen Bilgiyayarınızı kapatmak zorunda kalabilirsiniz !"( Browser de ne yapacağını şaşırıyor ).(devamlı alt+F4 Tuşlarona basarak kurtulabilirsiniz) kendi kendinize sorun Siz böyle bir Siteye bir daha giremisiniz?
Scrollbars Kaydırma Çubukları — Uzun süreden beri Web Masterler, o çirkin-gri Renkli Çubuklarla güzelim Sayfalara katlandılar... M$ (Microsoft) nihayet , bir atak daha yaptı (ki her ne kadar IE 5.5 ve üzeri IE6 da). çalışsada ...Style Sheets - CSS, çok güzel bir Olaydır.
Java-Appletler önemli bir Funktion olmadığı sürece. — kullanmayın!
Windows sistemleri için için
buda diğer Sistemler için
Pornographie, Şiddet gibi benzer şeyler kendi Bilgisayarınızda kalsın — Web Sitesinde değil.

Grafik:

Resimler veya Grafik; bir Web Sitesinde olmazssa olmaz, kişinin karakterini bile ortaya çıkaran bir olaydır. Kendi yapmış olduğunuz Grafikler en güzelidir başkalarının Grafiklerini kullanırsanız, var ise Copyright lere dikkat etmeniz ve Grafik in kime ait olduğunu belirtmeniz gerekir.

Sayfa içeriðine uygun Grafikler seçiniz. Boyutları ve büyüklüğüne dikkat ediniz. Tek bir Sayfaya fazla Resim koymayınız

Sadece (gij, jpg, png). kullanınız mümkünse Resimleri sıkıştırın, ama kalitenin kaybolmamasına dikkat ediniz.

Animationlar her zaman için ( Kb) çok yer kaplar ve Sayfanın yüklenmesniz ağırlaştırır uzun sürebilir. Tek bir Sayfada birden fazla Animasyonlu Grafik dikkat dağıtır ve çirkin görünür. Ziyaretçiyi rahatsız eder.

Codların arasına devamlı "width" ve "height" Grafiklerin genişlik yükseklik değerleri koyun, Sayfanın yüklenmesi hızlanırmış.

HTML

Html öğrenin - ama iyi öğrenin!
Web te bir Sürü Site mevcut Arama Motorlarında arayıp ve bulabilirsiniz.
WYSIWYG-Editorler (mesela. Frontpage, GoLive, NetObjectsFusion vs.). Bunlar harika birer Yazılımdırlar.

T e s t y a p ı n

Sayfalarınızı Server e yüklemeden önce güzel bir kontrol edin Linkler hepsi çalışıyormu? Javascript-Hataları varmı?

Sayfaları Server e yolladıktan sonra kontrol edin Sayfalar çabuk açılıyormu? Linkler çalışıyormu? Eğer Sayfalar yavaş açılıyorsa Grafikleri küçültün yada Yazıları kısaltın Scriptleri veya Appletleri silin Cod ları yeniden düzenleyin ...

1024 x 768 ---- 800 x 600

Buna Siz karar verin þu an Web de tahminlere göre 90% 1024 x 768 çözünürlük kullanılıyor.

Bitti Tamam buraya kadar Siz nasıl isterseniz öyle yapın

Webmaster

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
CAPTCHA
Aşağıdaki resimde yer alan karakterleri kutucuğa doğru olarak yazınız
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Anket

Web sitesinde hangisi daha önemlidir: