Bilgisayar ne kadar elektirik harcar?Hep aklımıza takılır bilgisayar günde bize kaç paralık elektrik faturası çıkartır diye. Bunu yuvarlak bir örnek hesaplayalım.

Elektrikli cihazların sarfiyatları güçlerine (watt) göre değişir.Güçleri ne kadar fazla ise sarfiyatlarıda o kadar fazladır.Sarfiyat birimi kilovat/saat'tır.(Sayaçalarımız bu şekilde ölçer) 1 Kw=1000 wattır.Bu gücün 1 saate kullandığı miktarı ölçerek sarfiyatımızı hesaplarız.

Cihazımızın sarfiyatını hesaplamak için,bilmemiz gereken cihazımızın gücüdür.(Watt)

Bilgisayarlar ortalama 200w ila 300w güç kullanırlar.Ortalama olarak 250w olduğunu kabul edersek,sarfiyatımız nedir? 250w= 0.25Kw (250/1000),yani cihazımız 1 saate 0.25Kw harcıyor demektir.Bir başka deyişle 4 saatte 1Kw elektrik kullanır.Elektriğin Kw'tı 0.5 ytl (sadece örnek vermek için) ise,cihazımız 4 saatte 0.5 ytl,8 saatte 1 ytl. elektrik kullanır demektir.

Notebook'un gücünü anlamak için adaptörüne bakmamız yeterlidir.Watt olarak verilen güce göre hesaplamamızı yaparız.

Ancak watt olarak bir bilgi yoksa ne yaparız.Diğer bilgileri kullanırız.Voltajı ve akımı bilmemiz yeterli olur.

Örnek; Adaptörün üzerinde yazılı değerler Voltaj (220v),Akım (1.14A) olsun.

Watt=Volt (V)x Akım (I) ana formülümüzdür.Değerleri yerine koyacak olursak w=220x1.14; buradan yaklaşık w= 250 olarak bulunur.Aynı şekilde hesaplarımızı yaparak sarfiyatımızı buluruz.

Monütör, haporlor ve diğerlerinin de kaç watt olduklarını bakarak hesaplamaya dahil edebiliriz. Yukarıdaki sadece bir örnektir. Her bilgisayar kendi watt ına göre harcayacağı miktar değişecektir. örneğin 250w değilde 500w ise günde tam gün çalışırsa 5-6 TL lik fatura çıkartabilir.

Yine de en akıllıca yöntem harici watt ölçer cihazlar kullanarak gerçek doğru rakamları yakamak.

Kolay gele

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
CAPTCHA
Aşağıdaki resimde yer alan karakterleri kutucuğa doğru olarak yazınız
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Anket

Web sitesinde hangisi daha önemlidir: