Neden facebook uygulaması geliştirilebilirFacebook uygulamalarını bir çok kere duymuş ya da şahit olmuşuzdur. Hangi hayvansın, hangi ünlüye benziyorsun gibi dandink soruları da facebookta bol bol karşılaşmışsınızdır. Bunların her biri genel olarak facebook alt yapısı kullanılarak geliştirilmiş üçüncü kişilerce hazırlanmış çalışmalar.

Facebook uygulamalarını başka bir açıdan bakarsak aslında websitelerin facebook ile buluştugu nokta diyebiliriz. Kısaca kişiler kendi server ve hosting imkanlarını kullanarak facebookun üyelerine ulaşabilme fırsatı yakalaması diyebiliriz. Herhangi bir web sitesi kurarak yapabileceğiniz hemen hemen herşeyi geliştireceğiniz uygulamalarda da yapabilirsiniz.

Forumlar kurabilir, tartışma mekanları geliştirebilirsiniz. Ya da akla hayale gelmeyen projelerinizi facebook üzerinden insanlara sunabilirsiniz.

Kısaca olaya şu açıdan da bakabilirsiniz. Eskiden insanlar site adreslerini bir yerlere yazar oralara girer oralardan internette dolaşmaya çalışırken googlenin imkanları ile aradıkları herşeyi googleye yazmaya başladılar. Kısaca google ile yeni bir dönem başlamış oldu. Fakat bu da aartık bir süre sonra insanlar için yorucu zahmetli hale geldi. Herşeyi google de aramak istemiyorlar. Yeni bir döneme geçmiş durumdalar. İhtiyacları olan herşey onlar aramadan ayaklarına gelsin istiyorlar. Bu da twitter ve facebook gibi sosyal ağarın parlaması ile daha da ortaya çıktı.

Alışkanlıklarımız dışında kalanların, bize bir yerden gelmesini bekler olduk. İnternet kullanıcıların çogunlugunun eğlence ve zaman geçirme olarak değerlendiriyor olmalarınıda varsayarsak facebook alt yapısı tamamen buna biçilmiş kaftan. Videolar, komediler ve üstelikte ismen şahsen tanıdıgımız eşdostlarla birlikte paylaşım..

Bu da facebook uygulamacılığını daha da cazip hale getiriverdi. İnternet hayatları sadece bir merkezde eş dostla paylaşımdan ibaret olan kitleye ulaşabilmenin yolu yine onlar için alışkanlık olmuş facebook altyapısı ile olur hale geldi. Hayran sayfaları, gruplar ve en sonunda uygulamalar..

Faceboook uygulamalarda gayet cömert davranmış, kendi sitemizle facebook sitesi arasında belli kurallar çerçevesinde istediğimiz gibi özgürce bağlantı kurabilmemize izin vermiş.

Ve bol bol da neyi nasıl yapacağımızı detaylı olarak anlatmış. Bunları da zaman içinde değerlendirmeye devam edeceğiz..

hanci.org

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
CAPTCHA
Aşağıdaki resimde yer alan karakterleri kutucuğa doğru olarak yazınız
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Anket

Web sitesinde hangisi daha önemlidir: